Mavi LED buluş Nobel Ödülü - Voice Pop Voice Pop

Mavi LED buluş Nobel Ödülü

Tarih 7th Ekim 2014 Yazan Gamze Sayman

Fizik için 2014 Nobel mavi ışık yayan diyotlar (LED’ler) buluş için Japonya ve ABD’de bilim adamları bir üçlü verilmiştir.

Profesörler Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura 1990’ların başında ilk mavi LED’ler yaptı.

Mevcut kırmızı ve yeşil LED ile mavi ışık birleştirerek, bu parlak, enerji tasarruflu beyaz lamba yeni nesil yanı sıra LED ekranlar sağladı.

Kazananlar sekiz milyon kron (£ 0.7m) para ödülü paylaşacak.

Onlar İsveç’te bir basın toplantısında adında, 1901 yılından bu yana tanınan 196 diğer Fizik kazananı prestijli listeye katılmak edildi.

Staffan Normark, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, fizik ödülü duyurdu
Haberleri almak için Japonya’da uyandı Prof Nakamura, “Bu inanılmaz bir şey.”, Basın toplantısında anlattı

Duyuru yapma, Nobel jüri Nobel ödülleri “insanlık için büyük yararı” teslim gelişmeleri tanımak için kuruldu sözlerine ekledi, buluşun yararını vurguladı.

“Bu kullanımlar Alfred Nobel, çok mutlu olurdu ne,” Prof Olle Inganas, Linköping Üniversitesi ödül komitesinin bir üyesi dedi.

Komite başkanı, Göteborg Chalmers Teknoloji Üniversitesi Prof Başına Delsing, kazananların özveri vurguladı.

“Ne büyüleyici büyük şirketler bir sürü gerçekten bunu yapmak için çalıştı ve başarısız olduğunu,” dedi. “Ama bu adamlar kalıcı ve denedim ve tekrar denedim – ve sonunda onlar gerçekten başarılı.”

Kırmızı ve yeşil LED’ler yıllardır civarında olmuştur rağmen, mavi LED’ler akademi ve sanayi hem de bilim adamları için uzun bir süredir meydan okuma vardı. Bunlar olmadan, üç renk beyaz lambalardan ışık, yanı sıra bilgisayar ve TV ekranları üretmek için karışık olamazdı.

Bugün, mavi LED’ler ışıkları ve akıllı ekranlar iç, dünyada insanların ceplerinde bulunur.

Beyaz LED lambalar, arada, dünya çapında ofisleri ve hane beyaz ışık sağlarlar. Onlar akkor ve floresan lambalar, hem daha az enerji kullanır.

LED’ler yerine geleneksel akkor ampuller içinde yaratılan ısı ve ışık savurgan karışımının, fotonların ışığının doğrudan elektrik dönüştürmek Çünkü gelişme ortaya çıkar. Floresan lambaların içindeki gaz deşarj da ısı ve ışık hem üretirken bu ampuller, bu ışık yanıncaya kadar bir tel filaman ısıtmak için geçerli kullanın.

Bir LED içinde mevcut olan malzemelerin kimyasal makyaj bağlı olarak belirli bir ışık dalga boyudur yarı iletken materyaller, bir sandviç uygulanır.

Galyum nitrür çığır açan mavi LED’ler Nobel ödüllü tarafından kullanılan anahtar unsur oldu. Bu bileşiğin Büyüyen yeterince büyük kristaller diğer birçok araştırmacılar durdu engel oldu – ama Profs Akasaki ve Amano, Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nde çalışan kısmen safir yapılmış özel tasarlanmış darağacında 1986 yılında onları büyümeye başardı.

O kimya şirketi Nichia de çalışırken Dört yıl sonra Prof Nakamura, benzer bir atılım yaptı. Bunun yerine özel bir substratın, o tüm önemli kristallerinin büyümesini artırmak için sıcaklığın akıllı bir manipülasyon kullanılır.

Yorum